Pożar to realne zagrożenie, którego ryzyko zaistnienia możemy tylko minimalizować. W samym 2018 roku na terenie Polski ogień dotknął blisko 16,5 tysiąca budynków mieszkalnych, w wielu z nich powodując poważne straty. Ten żywioł jest w stanie pozbawić nas praktycznie całego majątku i musimy być tego świadomi, szczególnie jeśli mieszkamy w drewnianym domu.
Większość towarzystw ubezpieczeniowych umożliwia objęcie polisą domu zbudowanego z drewna, jednak często związane jest to z dodatkową opłatą. Jeśli budynek ma również pokrycie dachowe stworzone z łatwopalnych materiałów, to składka może być nawet o 100% wyższa.
Czym jest konstrukcja palna domu?
Podstawowe elementy domu, które przesądzają o palności bądź niepalności konstrukcji, to: ściany, słupy, podciągi i ramy. Dla ubezpieczycieli ważne jest również pokrycie dachowe, bo przecież pożar może rozpocząć się np. od uderzenia pioruna.
Konstrukcję niepalną mają domy murowane, a palną drewniane – zbudowane z bali lub zaprojektowane według technologii skandynawskiej, kanadyjskiej albo pokrewnej. W praktyce rozróżnienie nie jest takie proste, a drewno nie jest jedynym materiałem podatnym na działanie ognia.
Oczywiście, domy mogą mieć też konstrukcję łączoną, a współcześnie dostępne są różnego typu metody dodatkowego zabezpieczenia palnych materiałów przed działaniem ognia, które w praktyce czynią je niepalnymi. Przykładowo, dach pokryty papą bitumiczną, pod którą znajduje się betonowa wylewka stropodachu, można z powodzeniem uznać za odporny na działanie omawianego żywiołu.
Materiały łatwopalne i niepalne
Konstrukcja palna |
|
Elementy konstrukcyjne |
|
Pokrycie dachu |
|
Konstrukcja niepalna |
|
Elementy konstrukcyjne |
|
Pokrycie dachu |
|
Źródło: opracowanie własne.
Przed czym warto chronić dom z drewna?
Pożar jest absolutnie podstawowym ryzykiem, którego nie może zabraknąć w żadnej polisie ubezpieczeniowej. Pamiętajmy jednak, że aby kompleksowo zabezpieczyć się przed jego skutkami, w ubezpieczeniu muszą być również uwzględnione:
- zniszczenia wywołane dymem i sadzą,
- uderzenie pioruna i przepięcie,
- straty wywołane akcją ratowniczą.
Polisa może być uzupełniona o domowy assistance, w którym najczęściej uwzględnione jest wsparcie na wypadek szkody, w skutek której dom nie nadaje się do zamieszkania. Te zapisy mają zastosowanie m. in. przy pożarze i mogą obejmować:
- usunięcie szkód i wsparcie niezbędnych specjalistów;
- zabezpieczenie, transport i przechowanie ocalałego mienia;
- zakwaterowanie i transport do hotelu;
- dozór miejsca zdarzenia i opieka nad dziećmi, niepełnosprawnymi i zwierzętami domowymi;
- utylizacja zniszczonego mienia;
- transport powrotny mienia i lokatorów.
Kiedy nie otrzymamy odszkodowania za pożar w domku drewnianym?
W każdej polisie mieszkaniowej znajdują się zapisy traktujące o obowiązkach ubezpieczonego. Standardowo jednym z nich jest dbałość o dotrzymanie wszystkich przeglądów, w tym np. kominiarskiego. Jeśli nie spełnimy tego wymogu, a w skutek naszego zaniedbania dojdzie do pożaru, to ubezpieczyciel ma pełne prawo do odmowy wypłaty odszkodowania.
Rekompensata może zostać wstrzymana również w sytuacji, w której ubezpieczony lub inny z domowników celowo podpalił nieruchomość albo też pożar wybuchł w skutek działań podejmowanych pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających. Pamiętajmy też o terminowym zgłoszeniu szkody – najczęściej jest to 7 dni roboczych od jej zaistnienia lub też od momentu, w którym się o niej dowiedzieliśmy.
Jak szybko uzyskać odszkodowanie po pożarze domu z drewna?
Kiedy wybuchnie pożar, powinniśmy postarać się powstrzymać jego rozprzestrzenianie, ale konieczne jest zachowanie przy tym środków bezpieczeństwa. Niezbędne jest zawezwanie odpowiednich służb, a kiedy już sytuacja zostanie opanowana, musimy uzyskać od nich odpowiedni dokument potwierdzający zaistnienie zdarzenia i wskazujący jego przyczynę.
Miejsce zdarzenia powinniśmy pozostawić nietknięte, ale też dobrze jest udokumentować skutki pożary poprzez zrobienie zdjęć czy nakręcenie filmu. Jak wspomnieliśmy wyżej, w terminie do 7 dni roboczych powinniśmy zgłosić szkodę towarzystwu. Najprościej jest zrobić to drogą internetową, za pomocą formularza dostępnego na stronie ubezpieczyciela. Naszym obowiązkiem jest także sporządzenie szczegółowego spisu zniszczonego mienia. Najprawdopodobniej będziemy musieli jeszcze umówić spotkanie z przedstawicielem towarzystwa, który musi dokonać rekonesansu.
Im szybciej dopełnimy wszystkich formalności, tym szybciej otrzymamy rekompensatę finansową za zniszczenia. Najczęściej ubezpieczyciele wypłacają pieniądze do 30 dni od wystąpienia zdarzenia, chociaż zdarza się, że potrzebują więcej czasu na dokładne zbadanie okoliczności i skutków zaistnienia szkody.
Polisę dla nieruchomości warto dobrać zarówno pod kątem zawartości, jak i ceny. Jeśli chcesz posiadać kompleksową ochronę przed pożarem i innym realnymi zagrożeniami, pamiętaj o wykupieniu właściwych dodatków, np. o uwzględnieniu w umowie polisowej ruchomości domowych. A jeśli nie chcesz przepłacać za ten sam lub zbliżony produkt, sprawdź wysokość składki dla Twojej nieruchomości w naszym kalkulatorze polis mieszkaniowych. W 3 minuty porównasz ceny 18 towarzystw w 1 miejscu i znajdziesz najkorzystniejszą ofertę dla Twojej nieruchomości.