Chociaż ubezpieczenie mieszkania nadal wiele osób kojarzy z luksusem, coraz więcej Polaków przekonuje się, że to konieczność. Na wykupienie polisy decydują się przede wszystkim mieszkańcy, którzy – na skutek przykrych zdarzeń z przeszłości – chcą się ubezpieczyć przed kolejnymi nieprzewidzianymi sytuacjami losowymi. Nie ma obowiązku wykupywania polisy samodzielnie, ponieważ można skorzystać z propozycji przygotowanej przez spółdzielnie / wspólnoty mieszkaniowe.
Ubezpieczenie ze spółdzielni – tanie, ale o wąskim zakresie
Ubezpieczenie mieszkania proponowane przez spółdzielnię najczęściej ma charakter polisy grupowej. Niewątpliwie jest to rozwiązanie atrakcyjne cenowo, ale... najczęściej ma dość wąski zakres ochrony. Często także suma ubezpieczenia takiej polisy nie jest dostosowana do oczekiwań wszystkich lokatorów – kwoty odszkodowania są dużo niższe, a co za tym idzie – nie pozwolą na pełną rekompensatę w razie nieprzewidzianych zdarzeń losowych. Taka polisa może mieć też sporo wyłączeń.
Ubezpieczenie indywidualne – droższe, ale bardziej dopasowane
Ubezpieczenie mieszkania wykupywane indywidualnie będzie na pewno droższe. Jednak zapewnia znacznie lepsze dopasowanie do konkretnego lokalu mieszkalnego. Dzięki temu szerszy może być zakres ochrony ubezpieczeniowej, jak i wyższa suma ubezpieczenia.
Jak wybrać dobrą polisę mieszkaniową?
Dobre ubezpieczenie mieszkania powinno być przede wszystkim dopasowane do potrzeb oraz oczekiwań konkretnych mieszkańców. Dlatego nie można decydować się na przypadkową ofertę – warto porównać dostępne możliwości i przeanalizować je pod kątem wielu parametrów.
Zastanawiając się, jak wybrać ubezpieczenie mieszkania na Rankomat.pl, dobrze jest uwzględnić takie aspekty jak:
- suma ubezpieczenia – im wyższa, tym wyższe odszkodowanie można otrzymać,
- zakres ochrony ubezpieczeniowej – im szerszy, tym lepiej zabezpieczona jest lokal,
- dodatkowe pakiety, np. odpowiedzialność cywilna w życiu prywatnym,
- wartość franszyzy integralnej / redukcyjnej,
- kwoty pod limitów,
- wartość odtworzeniowa lub wartość rzeczywista majątku.
Jeżeli polisa mieszkaniowa proponowana przez spółdzielnię będzie uwzględniała wszystkie interesujące Cię kryteria, a jednocześnie będzie tańsza – zdecyduj się na taką opcję. Jeśli nie, wówczas nie pozostaje nic innego, jak ubezpieczyć się we własnym zakresie.