Jeśli chcemy zawrzeć umowę ubezpieczenia dla nieruchomości, musimy uzupełnić kilka danych. Cały proces polega na wypełnieniu formularza online i wybranie jednej z zaproponowanych polis, a następnie opłacenie składki przelewem. W innych sytuacjach towarzystwo ubezpieczeń będzie wymagało przedłożenia kompletu określonych dokumentów.
Poniżej analizujemy typowe sytuacje na różnych etapach:
- zawarcia umowy,
- zmiany warunków umowy,
- zgłoszenia szkody,
- wypłaty odszkodowania,
- rezygnacji z ubezpieczenia.
PAMIĘTAJ! |
Przystąpienie do ubezpieczenia
Na tym etapie nie jest potrzebny żaden dokument. Pod warunkiem, że polisę mieszkaniową kupujemy za pomocą porównywarki online. Wtedy wystarczy uzupełnić krótki formularz, w którym precyzujemy informacje o:
- nieruchomości – wartość, powierzchnia, lokalizacja, konstrukcja,
- lokatorach – data urodzenia, liczba lokatorów nieletnich,
- historii ubezpieczenia – liczba szkód w ostatnich latach (np. powodzi), kontynuacja ubezpieczenia, cesja,
- zakresie ochrony – wariant z podstawą albo wariant z rozszerzeniami (np. kradzież z włamaniem, OC w życiu prywatnym).
Nie trzeba wypełniać żadnych dokumentów również wtedy gdy ubezpieczamy ruchomości zwykłe, czyli takie, które nie posiadają szczególnej wartości. Jeśli do ubezpieczenia chcemy zgłosić np. kolekcję dzieł sztuki, antyki czy kosztowne instrumenty muzyczne, wtedy trzeba liczyć się z dodatkowymi formalnościami, jak sporządzenie i przedstawienie kosztorysu czy wizyta rzeczoznawcy.
Zmiana warunków umowy
Gdy mamy już zawartą umowę z towarzystwem, ale chcemy zmienić warunki ubezpieczenia, możemy także uniknąć wypełniania dokumentów. W celu zmiany zakresu ochrony czy sumy ubezpieczenia wystarczy tylko skontaktować się z towarzystwem (osobiście, telefonicznie lub mailowo).
Rozszerzenie umowy podstawowej może wiązać się jedynie z podpisaniem odpowiedniej zgody. Taki dokument przedstawia towarzystwo. Jeśli rozszerzamy zakres np. o następstwa nieszczęśliwych wypadków, z reguły nie ma konieczności wypełniania dokumentów na temat zdrowia (ankiety medycznej). Jedynym wymogiem może być wiek – z reguły do 69. roku życia ubezpieczonego lokatora.
Ubezpieczenie do kredytu - cesja na bank
Jeśli decydujemy się na kredyt hipoteczny i zakup polisy poza tym samym bankiem, wtedy trzeba dostarczyć kredytodawcy dokument zawarcia umowy ubezpieczeniowej.
Kolejną formalnością jest podpisanie dokumentu cesji na bank, czyli praw do świadczenia w razie szkody całkowitej domu czy mieszkania.
Zgłoszenie szkody
Zwykle mamy od 3 do 7 dni na skontaktowanie się z towarzystwem i zgłoszenie szkody. Warto wtedy skorzystać z gotowego dokumentu, jakim jest e-formularz, w którym uzupełniamy:
- dane osobowe,
- dane polisy,
- okoliczności zajścia szkody.
W e-formularzu zgłoszenia szkody, który jest najszybszą i najefektywniejszą metodą kontaktu z ubezpieczycielem, można także dołączyć zdjęcia – towarzystwo uznaje także te wykonane telefonem na miejscu zdarzenia.
PAMIĘTAJ! |
Wypłata świadczenia
W trakcie rozpatrywania szkody będziemy poproszeni o przesłanie czy udostępnienie faktur i rachunków bądź innej dokumentacji potwierdzającej wartość utraconego bądź zniszczonego mienia, jak np.:
- kosztorys związane z zabezpieczeniem i ratowaniem ubezpieczonego mienia,
- kosztorys związane z uprzątnięciem pozostałości po szkodzie,
- wykaz strat sporządzony odręcznie,
- kopia zawiadomienia o wszczętym dochodzeniu przez policję.
Ważnym dokumentem będzie uzyskanie od jednostki ratowniczej protokołu powypadkowego będącego podstawą do wypłaty odszkodowania.
Rezygnacja z ubezpieczenia
O ile zawarcie umowy polisowej można wykonać bez konieczności sporządzania wniosków czy innych dokumentów, to już rezygnacja wiąże się z odrobiną formalności.
Podstawą jest sporządzenie pisma (można też pobrać gotowy formularz) o rozwiązanie umowy ubezpieczenia nieruchomości. W takim dokumencie potrzebne będą:
- dane osoby ubezpieczonej (imię, nazwisko, datę urodzenia, PESEL, aktualny adres, seria i numer dokumentu tożsamości),
- numer polisy,
- aktualną datę i koniecznie – czytelny podpis, zgodny z tym, jaki został złożony na umowie ubezpieczeniowej.
W przypadku ubiegania się o zwrot nadpłaconych składek lub wykupu ubezpieczenia – należy wystosować na piśmie prośbę o wypłatę, w tym wskazanie sposobu przekazania pieniędzy (np. przelew, przekaz).
Polisę dla nieruchomości warto dobrać pod kątem zawartości, jak i ceny. Jeśli chcesz posiadać kompleksowe ubezpieczenie, pamiętaj o wykupieniu dodatków, np. wyposażenia mieszkania czy domu. Taka ochrona przyda się w razie pożaru, zalania czy kradzieży i kosztuje niewiele. A jeśli nie chcesz przepłacać za ten sam lub podobny produkt, sprawdź wysokość składki dla Twojej nieruchomości w naszym kalkulatorze polis mieszkaniowych. W 3 minuty porównasz ceny 18 towarzystw w 1 miejscu i znajdziesz najkorzystniejszą ofertę dla Twojej nieruchomości.