Jak wynika z danych Instytutu Ekonomii Środowiska, blisko 70% domów w Polsce ogrzewana jest paliwami stałymi, czyli przede wszystkim węglem kamiennym i drewnem. To oznacza, że przeważająca większość gospodarstw domowych wymaga interwencji kominiarza w razie zatkanego komina, który jest jednym z powodów powstania pożaru.
Przeglądy kominiarskie – jak wyglądają i ile kosztują?
Właściciele domów jednorodzinnych podlegają obowiązkowi regularnych przeglądów kominiarskich na mocy ustawy z 1994 roku. W większości przypadków wystarczy raz do roku sprawdzić przewody kominowe. W budynkach o powierzchni większej niż 2000 m² taka kontrola musi odbyć się jednak dwa razy w roku – do 31 maja i do 31 listopada. Konieczne jest również okresowe czyszczenie i udrażnianie kominów.
Sam przegląd rozpoczyna się na dachu, gdzie kominiarz za pomocą specjalnych narzędzi sprawdza drożność, szczelność i przebieg przewodów kominowych. Rzemieślnik bada również stan techniczny tej części komina, która znajduje się ponad dachem, a także prawidłowe funkcjonowanie urządzeń należących do instalacji.
Czyszczenie kominów to, przede wszystkim, usuwanie zalegających na jego ściankach sadzy i smoły. Przewody spalinowe i wentylacyjne oczyszcza się z kolei z pajęczyn i ptasich gniazd. Zanieczyszczenia spuszcza się w dół i wyjmuje z komina przez otwór rewizyjno-wyczystny.
Koszt podstawowej usługi kominiarskiej waha się w granicach 100-150 zł.
Przegląd kominiarski najlepiej zlecić fachowcy
Kominiarze nie mają obowiązku zrzeszania się, jednak blisko 1000 z nich należy do Korporacji Kominiarzy Polskich, która prowadzi stosowny rejestr członków (mistrzów kominiarskich). Jeśli na liście nie znajdziemy osoby, którą chcemy zaangażować do przeglądu lub czyszczenia, zawsze możemy też poprosić ją o okazanie dokumentu potwierdzającego deklarowane uprawnienia.
Od kominiarza, który dokonał przeglądu lub czyszczenia komina, powinniśmy wziąć dokument potwierdzający ten fakt (rachunek, paragon lub protokół). W innym wypadku, kiedy dojdzie do szkody, ubezpieczyciel może nie wypłacić nam odszkodowania.
Czym grozi niedrożny komin?
Zaniedbany komin, w którym osadziło się zbyt dużo sadzy i smoły, może się po prostu zapalić, a ogień jest w stanie szybko rozprzestrzenić się na całą nieruchomość. Kiedy komin rozgrzewa się, smoła zaczyna parować wydzielając łatwopalne opary. Smoła i sadza mogą także ściekać po ściankach rozgrzanego komina i w konsekwencji spowodować jego zaślepienie. Pod zatorem gromadzą się wówczas gazy mogące doprowadzić do wybuchu.
Brak regularnych przeglądów kominiarskich może również doprowadzić do zaczadzenia się domowników. Tlenek węgla, czyli właśnie czad, nie mogąc wydostać się poza budynek, uchodzi do jego wnętrza. Niestety, w okresie grzewczym bardzo często słyszy się w Polsce o zatruciu czadem, które nierzadko prowadzi do śmierci.
Czy do ubezpieczenia domu potrzebny jest ważny przegląd od kominiarz?
Jak odnoszą się do przeglądów kominiarskich towarzystwa ubezpieczeniowe? Na poniższych przykładach widać wyraźnie, że towarzystwa w zasadzie są zgodne co do konieczności dokonywania przeglądów kominiarskich, a jeśli zostaną poczynione zaniedbania w tej materii, to w razie szkody odszkodowanie przepada.
Przegląd kominiarski w polisie mieszkaniowej – przykłady
Towarzystwo |
Zapisy w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia |
Wyłączone z odpowiedzialności są sytuacje, w których brak jest bieżącej konserwacji, czyli m. in. okresowych przeglądów przewodów kominowych udokumentowanych paragonem, rachunkiem lub protokołem. |
|
Ubezpieczony ma obowiązek utrzymania i użytkowania mienia w sposób prawidłowy, zgodnie z obowiązującym prawem budowlanym i przepisami przeciwpożarowymi. |
|
Inter Polska |
Obowiązkiem ubezpieczonego jest konserwacja przewodów kominowych i urządzeń gazowych; dokonywanie przeglądów instalacji kominowych udokumentowanych paragonem, rachunkiem lub protokołem. |
Obowiązkiem ubezpieczonego jest przestrzeganie przepisów przeciwpożarowych. |
|
Wśród wyłączeń odpowiedzialności obecne jest naruszenie prawa budowlanego i przepisów przeciwpożarowych. |
Źródło: opracowanie własne na podstawie OWU.
Czasami ubezpieczyciel bardzo precyzyjnie opisuje sytuację, wspominając np. o konieczności pisemnego potwierdzenia przeglądu, a w innym przypadku traktuje ten temat ogólnikowo. Dla ubezpieczonych wnioski z wszystkich tych zapisów są jednak takie same – brak przeglądów kominiarskich może poskutkować wstrzymaniem wypłaty rekompensaty.
O jakich innych przeglądach trzeba pamiętać?
Pełna odpowiedzialność za stan techniczny domu spoczywa na jego właścicielu. Poza omówionymi wizytami kominiarza, wśród obowiązkowych przeglądów, o które musi on zadbać, trzeba wymienić:
- kontrolę instalacji gazowej i wentylacyjnej (raz do roku),
- generalny przegląd stanu technicznego domu i wszystkich instalacji (minimum raz na 5 lat)
- kontrolę instalacji elektrycznej i piorunochronów (raz na 5 lat),
- badanie efektywności energetycznej zastosowanych urządzeń chłodniczych w systemach klimatyzacji (raz na 5 lat),
- badanie stanu technicznego kotłów (2 lub 4 lata, w zależności od zastosowanej technologii).
Chociaż nie jest to jednoznacznie opisane w przepisach prawnych, to jednak konieczne zdaje się też dokonanie stosownych przeglądów po większych awariach czy zniszczeniach. Chodzi tutaj m. in. o:
- wyładowania atmosferyczne,
- wstrząsy sejsmiczne,
- silne wiatry,
- intensywne opady atmosferyczne (deszcz, grad i śnieg),
- osuwiska ziemne,
- pożary,
- powodzie,
- eksplozje.
Przeglądy są kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa domownikom i posiadanemu mieniu. Z perspektywy ubezpieczenia nieruchomości równie istotne jest także zadbanie o otrzymanie dokumentu potwierdzającego przebytą kontrolę. Najlepiej jest uzyskać stosowny protokół, który szczegółowo opisuje stan techniczny wybranych elementów budynku i ma konkretną datę. Tego typu dokumenty powinno się przechowywać w bezpiecznych miejscach.
Polisę mieszkaniową wybierz pod kątem zakresu oraz ceny. Kompleksowe ubezpieczenie nieruchomości wymaga dokupienia kilku dodatków, ale zapewnia szerszą ochronę i dodatkowy komfort, jak w przypadku wspomnianego pakietu assistance. Nie przepłacaj za ten sam lub prawie identyczny produkt, sprawdź wysokość składki dla Twojej nieruchomości w naszym kalkulatorze polis mieszkaniowych. W 3 minuty porównasz ze sobą ceny 18 towarzystw w 1 miejscu i znajdziesz najkorzystniejszą ofertę dla Twojej nieruchomości.